Ulusal Konut Projesi

UKP Cumhuriyetin 2. Yüzyılında halkımız için bir yaşam alanı standardı belirlemek üzere ortaya çıkmış bir fikir projesidir.

Barınma temel bir insani ihtiyaç olmakla birlikte kapitalizm ekonomik sistemi içinde en çok zarar gören, doğru kriterler içinde temini en çok imkansızlaşan temel ihtiyaçlardan biri haline gelmiştir.

Toplumsal fırsat eşitliği kapitalizmin yükselişi ile 80’lerden sonra hızla zarar görmeye başlamış, halka satmak üzere deprem dirençsiz konut alanları üreterek sermayesini büyüten müteahhitler sistemdeki en büyük halk düşmanları haline dönüşmüşlerdir.

Müteahhit-siyasetçi birlikteliği ile birlikte konut ihtiyacı dev bir sektöre dönüşmüş ve rantın gücü ile yozlaşmanın ve yolsuzluğun kapısı sonuna kadar açılmıştır.

Ülke yönetiminde üst üste yapılan hataların sonucunda yine sektörleşen konut alanını vurmuş, ülkeye döviz girişi sağlamak için arsa ve konut satışlarında mütekabiliyet esası kaldırılmış, ülke dev bir gayrimenkul stoku olarak tüm dünyaya açılmış, halkın güvenli, deprem dirençli konutlara ve planlı şehirlere erişim imkanı elinden tamamen alınmıştır.

Siyasetçiler ile müteahhitlerin arasındaki işbirlikçiliği bağı halka da sirayet etmiş, tarım alanlarını imara açtırarak rant elde etmek isteyen vatandaşlar, ülkenin vatandaşlık promosyonu ile pazarlanmasına karşı direnmek yerine, altın yumurtlayan tavuklarını kesip karnındaki altınları bir seferde çıkarmak için harekete geçmiştir.

Ulusal Konut Projesi tüm bu sorunlu gidişata dur demek ve geleceğimizi kurtarmak üzere ortaya çıkmış bir fikirdir.

Yorum yapın